Stulbi

Stulbi, ka stulbi

Ātrie patēriņa kredīti

Kā liecina dabbler.lv apkopojums, lielākās summas, ko piedāvā distances kredītu aizdevēji, ir aptuveni 3000,- EUR. Savukārt katram no mums ir sava izpratne par naudu, jo algas un izdevumi ir dažādi. Ja kārtīgi apskatīsi ātro kreditētāju piedāvājumus, Tu sapratīsi, kāda atšķirība ir starp kredītu, kas ņemts, piemēram, uz trim vai sešiem mēnešiem, vai trīs gadiem. Īsākie no ātro patēriņa kredītu termiņiem nav pieejami banku klientiem. Tā arī ir atšķirība nebanku kreditētāju piedāvājumos – īsais aizņemšanās periods. Ja salīdzinām procentu likmes ātro kredītu tirgū, kredītam uz pusgadu var būt izdevīgāka kredīta procentu likme nekā kredītam uz trim mēnešiem (pārliecinies, rūpīgi analizējot dažādos piedāvājumus). Tādā gadījumā, un ja līguma noteikumi neliecina par ko citu, Tev nevar aizliegt noformēt aizņēmumu sešiem mēnešiem, bet atmaksāt to ātrāk;). Paātrināta kredīta atmaksa ir bez papildu maksas, bet procenti jāapmaksā tikai par reālo aizņēmuma laiku. To apstiprina arī Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) vietnē atrodamā informācija: „Par to, ka plānojat kredītu atmaksāt ātrāk, jums ir rakstiski jāinformē kredīta devējs. Par to kredīta devējs nedrīkst prasīt kompensāciju.”. Bet, vēl mazliet paturpinot par nelielo apjomu, ātrais patēriņa kredīts, saskaņā ar dažādos avotos (Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija (LAFPA), PTAC, gandrīz visu distances jeb ātro kredītu vietnes, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas Klientu skola) minēto, ir domāts īslaicīgu finansiālu problēmu risināšanai. Īslaicīgas problēmas varētu būt naudas samazinājums, mainot darbavietas, kļūstot par bezdarbnieku, nesaņemot paredzētos ienākumus utt.. Īslaicīgas problēmas taču nav mašīnas un savrupmājas, vai ne?

Neraugoties uz to, sapņot drīkst neierobežoti! Neiegrožo savu nākotnes finanšu vīziju noteiktās naudas summās. Dažreiz veiksme, tāpat kā laime, vienkārši notiek. Neatceros precīzi, bet Augusts Dombrovskis, atturības biedrības nama Ziemeļblāzma (tagadējais kultūras nams) izveidotājs pagājušā gadsimta sākumā, šķiet, ir sacījis: „Strādā! Tev taps dots”.

Vēlreiz atgādinot jau daudzviet un daudzreiz runāto, ātrie kredīti (distances, SMS kredīti) nav risinājums spontāniem pirkumiem. Vēlāk tik un tā nāksies domāt, kur ņemt naudu kredīta atmaksai, tāpēc par to vēlams padomāt jau pašā sākumā.

Pareizākais veids, kā plānot savus izdevumus, būtu šāds:

  1. sastādīt savu budžetu,
  2. apkopot vēlmes,
  3. apskatīt tās budžeta ietvaros,
  4. vēlreiz pārdomāt pirkuma nepieciešamību,
  5. (un tikai pēc tam) iegādāties preci.

Nauda

Budžets ir visu ienākumu un izdevumu kopsavilkums. Kredīta atmaksas ikmēneša summai nevajadzētu pārsniegt 30-40 % no ienākumiem (PTAC informācija), taču es ieteiktu būt vēl apdomīgākiem, lai nedaudz naudas paliktu arī brīvam patēriņam. No pieredzes zinu, ka ilgi grožos turētas vēlmes iegūst daudz lielāku spēku, nekā tām būtu, ja mēs šad un tad aizņēmuma termiņa ietvaros atļautos vairāk par kredītu. Tā kā kredītu devēji seko līdzi klientu vajadzībām, ir radīts arī atbilstošs piedāvājums, pieskaņojoties šim psiholoģiskajam faktoram. Aizņēmējs, atkarībā no kompānijas un kredīta termiņa, var pieteikt kredīta brīvdienas. Banku kreditētāji dažreiz pieļauj procentu likmju maiņu, taču tiem ir summās lielāki patēriņa kredīti.