Stulbi

Stulbi, ka stulbi

Budžets

Ar vārdu budžets mums parasti asociējas valsts finanses, kaut kas, kas uz mums īpaši neattiecas, jo to pieņem politiķi. Tomēr katrs no mums ir sava budžeta uzraugs un veidotājs. Budžets ir valstij, uzņēmumam, ģimenei, katram individuāli, pat skolniekam ir savs budžets.

Tas ir mūsu izdevumu un ienākumu kopums. Alga, pabalsti, un citi ienākumu avoti veido mūsu budžetu. Attiecībā no ienākumiem mēs plānojam savus izdevumus. Mēs rēķinam ko un kā ietaupīt, ko samaksāt, kas var pagaidīt. Tās visas ir finanšu darbības, kuras veido mūsu budžetu. Ja valsts budžets var darboties ar deficītu, tad ģimenes budžets varētu radīt lielas problēmas, ja tam sāk parādīties deficīts. Šādi jūs varat saprast, ka dzīvojat pāri savām iespējām. Katram no mums ir ierobežoti ienākumu un kad nauda, ir beigusies tā ir beigusies. Ja esam izveidojuši ģimenes budžetu ar deficītu, tas nenozīmē, ka ir mīnuss uz papīra, tas nozīmē, ka kāds rēķins nav apmaksāts, kaut kas no nepieciešamā nav nopirkts.

Ja mēs nesamaksājam par elektrību, tad, rēķināmies ar iespēju, ka elektrība tiks atslēgta, ja nenopērkam pārtiku, nāksies izjust izsalkumu. Lai to visu varētu atļauties, tiek veidots budžets. Vadoties pēc budžeta, jūs zināt, kas ir jāmaksā un kas jāpērk. Ja jūs uzskatāt, ka jums nav budžeta, tad jūs kļūdāties, budžets ir jebkurā gadījumā, tas, vienkārši, nav sabalansēts un jūs par to neesat atbilstoši rūpējušies.

Visi ienākumi un izdevumi veido budžetu. Ja makā ir daži eiro, arī tas ir budžets. Ja jūs domājat kā šos dažus eiro iztērēt, tātad jūs plānojat savu budžetu. Ja cenšaties rast iespējas apmaksāt visus rēķinus un apmierināt savas vajadzības, tātad jūs cenšaties sabalansēt savu budžetu.

Atšķirība starp valsts budžetu un katra personīgo budžetu ir tā apjoms un cilvēku skaits, kas ir iesaistīti tā plānošanā. Valsts budžetu plāno politiķi, amatpersonas, ekonomisti, bet savu budžetu plānojam mēs paši. Ja tas ir ģimenes budžets, tad to plāno ģimene.

Mēs visi esam ekonomisti, tikai mūsu diplomi nav uz papīra, tie ir mūsu makos. Daudzi no mums spēj rast risinājumus situācijām, kuras šķiet neiespējamas. Mūs spiež nepieciešamība rast šos risinājumus. Mums nav iespējas atmest ar roku un vienkārši par to nedomāt. Budžets tiek plānots un veidots, tiek meklētas iespējas ietaupīt, atteikties no dažām lietām, lai iegūtu citas. Mēs katrs darbojamies, lai mūsu budžets būtu, pēc iespējas, sabalansētāks un stabilāks. Mūsu budžetā deficīts nav pieļaujam. Mēs katrs cenšamies rast iespēju dzīvot ar pārpaliku, jo tikai no pārpalikuma varam atļauties nopirkt lietas, kuras nav prioritāras, doties ceļojumā un izklaidēties.

 

Tags:

Comments are closed.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *