Stulbi

Stulbi, ka stulbi

Fjūčers

Līdzšinējā pieredze rāda, ka dažos līgumos, kuros nav ierobežots piegādes apjoms vai termiņš. Fjūčeru kontrakts ir juridiski saistoša vienošanās, kuru ir iespējams veikt un arī saņemts standartizētu daudzuma ES standartiem piemērotus un atbilstošus produktus konkrētā dienā un norunātajā laikā, par ko tika noslēgta iepriekšēja vienošanās organizētā fjūčeru apmaiņā.

Vai fjūčers ir noderīgs instruments?

Lielākā daļa no pasaulē attīstītajām valstīm uzsver to, ka fjūčers ir noderīgs instruments ar kā palīdzību var veikt veiksmīgu nākotnes sadarbību vai organizēt sadarbības attīstību ar kādu ražotāju, lauksaimnieku, uzņēmēju vai citāda veida darījumu veikšanai. Latvijā tiek piedāvāti dažādu fjūčeru jeb nākotnes darījumu tirdzniecības iespējas uz populārākajiem pasaules akciju tirgus, valūtas vai vērtspapīru indeksiem – NASDAQ, DJIA, S&P. Tāpat ir iespējams slēgt kontraktus uz vācu DAX indeksu un Japānas NIKKEI indeksu. Tātad fjūčers ir plaši pazīstams termins akciju tirgus pasaulē.

Biržas kontrakti

Biržas kontrakti kā arī biržās tirgotie fjūčeru kontrakti raksturīgi ar organizētu un standartizētu tirdzniecību. Šajos kontraktos ir standartizēts aktīva veids, saņemšanas laiks, vieta un samaksas kārtība, taču uzreiz netiek veikta darījuma apmaksa. Šāda veida kontraktos akciju cena ir mainīga atkarībā no pasaules tirgus svārstībām. Cena var kāpt vai slīdēt uz leju, ko parasti virza veiksmīgi pasākumi, ekonomikas attīstība vai kāds svarīgs paziņojums televīzijā. Savukārt kādas neveiksmes vai dabas katastrofas gadījumā kāda konkrēta firma vai uzņēmums var ciest zaudējumus, līdz ar to arī akciju tirgū būs negatīvas svārstības šim uzņēmumam un tā rezultātā tavs noslēgtais fjūčers ar biržu var nest tev zaudējumus. Protams pozitīvā gadījumā tava investīcija tev nesīs peļņu. Bieži vien samērā mazās darbības izmaksas un komisijas maksas piesaista spekulantus. Šis instruments var kalpot kā alternatīva ieguldījumiem akcijās.

Tiem akciju investoriem, kam nav pietiekoši laika vai iespējas izsekot katru akciju atsevišķi, taču ir iespēja sekot līdzi būtiskām ekonomiskām izmaņām, kas tiešā veidā atspoguļojas indeksu izmaiņās, ir iespēja piedalīties šajos notikumos un ieņemot fjūčera pozīciju uz kādu no indeksiem. Tiem investoriem, kuri vēlās investēt savus līdzekļus akcijās, zinot to, ka pēc kāda laika parādīsies brīva nauda, bet baidoties, ka tajā brīdī akciju cenas jau būs pārāk augstas, ir iespēja nopirkt fjūčeru, jo samaksa par to tiks veikta tikai līguma termiņa beigās.